Točité schody tak trochu jinak

Točité schody vynikají svým svérázným vzhledem, který zpravidla dominuje okolnímu prostředí, a málokdo je v bytovém prostoru přehlédne. Vytváří zajímavou atmosféru dokonce i v exteriéru, například při výstavbě rozhleden a přírodních vyhlídkových staveb. Kromě zajímavého vzhledu však točité schody nabízí i jiná plus.

kamenné točité schody

Koordinace pohybů

Na spirálovém schodišti se našlapuje zcela odlišně ve srovnání s klasickým schodištěm, a toho lze mistrně využít ke zlepšení koordinace pohybů a k prostorové orientaci. Může to pomoci například malým dětem, batolatům, která teprve získávají jakousi http://rymovac.cz/jakousi zručnost a šikovnost, i když samozřejmě s maximální oporou ze strany jejich rodičů a hlavně pod dohledem. Zlepšení koordinace pohybů uvítají i lidé po úrazech, zejména zlomeninách dolních končetin, pánve či páteře v průběhu rekonvalescence. Vhodným pomocníkem jsou spirálově řešené schody i pro hůře pohyblivé seniory.

spirálové schodiště

Velmi důležité je zde využití vhodné obuvi, nejlépe takové, která nepodkluzuje, a zajišťuje maximální kontakt s podložkou, v ideálním případě barefoot boty s tenkou a ohebnou podrážkou anebo přímo chůze naboso, bez ponožek.

Zahrajte si na točitých schodech na dobývání hradu

Byli jste se někdy podívat v interiéru středověkého kamenného hradu? A všimli jste si točitého schodiště při vstupu do válcové věže? Ta se zde budovala zcela záměrně v pravotočivé spirále, a to z jednoho prostého důvodu – aby obránci hradu mohli pohodlně držet zbraň, obvykle meč, v pravé ruce, zatímco protivník musel bojovat s mečem v ruce levé. Tehdy bylo držení zbraní v pravé ruce obvyklé a rozhodně častější, než v levé ruce.

Chcete-li si něco podobného vyzkoušet, můžete si třeba s přáteli a s dětmi zahrát na dobývání hradu, pochopitelně se zbraněmi dřevěnými či plastovými, naprosto bezpečnými. Alespoň poznáte, jak obtížné to měli útočníci, kteří útočili navíc směrem vzhůru – do kopce.