S bazénem proti stresu

Není bazén jako bazén

Někteří lidé si pod výrazem „bazén“ představují plavecké bazény v kryté hale, plné dalších zájemců o sportovní vyžití, a je tu obvykle poměrně rušno. Málokdy se vám přihodí, že si zakoupíte vstupenku, a zjistíte, že spolu s vámi je na opačné straně nádrže v plavecké dráze pouze jeden člověk. Plavecké bazény a spolu s nimi i různé aquaparky a podobná veřejná zařízení jsou koncipovány tak, aby plně využívaly svou kapacitu, ale to rozhodně není nic pro člověka, který strádá stresem, je přetížený, přepracovaný, unavený a potřebuje odpočívat a relaxovat pokud možno v poklidu.

voda v bazénu

Není zkrátka bazén jako bazén, a chcete-li jej využít jako antistres, měli byste se spoléhat pouze na vlastní, privátní, nejlépe zapuštěný do země, kde se dá odpočívat pod širým nebem v naprosté tichosti a bez účasti rozdováděných dětí a dalších hyperaktivních lidí.

čistá bazénová voda

Antistresové činnosti

Máte-li doma na zahradě zapuštěný bazén do země Bazenygluc.cz, považujte to za velkou výhru. Máte pak mnoho možností, jak jej proti stresu nasadit:

Gymnastika – jistě znáte synchronizované plavání. Nemáme sice na mysli hrát si v malém bazénku na akvabely, bohatě postačí, když budete cvičit jen některé podobné gymnastické prvky, například výkopy nohama vpřed a vzad jako stříhání nůžkami, rychlejší chůzi v bazénu dopředu, dozadu i do stran, anebo provádění podřepů s ponorem hlavy nebo bez ponoru v menší hloubce.

Ochlazování a nadnášení – v létě se hladina stresu zvyšuje nadměrným horkem, a pokud musíme trávit mnoho času např. ve městě, kde není klimatizace (na rušných frekventovaných ulicích), vracíme se domů zcela vyčerpaní. Ponoření do bazénu pomáhá proti úpalu mnohem lépe, než klimatizace, protože se tu rychleji aklimatizujeme i díky nadnášecí schopnosti vodní masy. Ochlazování a nadnášení vodou přispívá i k lepší duševní pohodě a svěžesti.