Co bude stát zahrada?

Zahrada může být oázou klidu, který se hodí pro každého, kdo má jinak k dispozici jen malý městský byt. A i proto si je pořizuje čím dál více lidí, kteří si uvědomují, že potřebují ve svém životě přírodu. Zahrada ale není jen o potěšení, je ale docela časově a mnohdy i finančně náročná.

dítě na zahradě

1. Finanční náročnost

Finanční náročnost pořízení zahrady je opravdu různá, protože záleží jestli si zahradu jen pronajímáte, nebo kupujete pozemek, na kterém chcete zahradu vybudovat. Roční nájem zahrady od města bývá zanedbatelný, v řádu pár tisíc korun ročně. Samozřejmě je tím pádem o tyto zahrady velký zájem. K dispozici je většinou jen užitková voda a zbytek si každý musí vybudovat sám. Zahradní chatky, veškeré zařízení zahrady, rostliny a podobně vychází mnohdy na velké částky ale pokud máte pronájem zahrady dlouhodobý, popřípadě máte možnost odkupu pozemku, pak se vám to opravdu vyplatí. Do zahrady takto můžete „vrazit“ klidně půl milionu. Nejdražší položkou bývá pořízení pozemku a vytvoření zázemí v podobě zahradního domku, ideálně s malou kuchyňkou, a aspoň chemickým záchodem.

brambory na poli

2. Časová náročnost

Sečení https://seceni-mulcovani.cz/kategoria/seceni, plení, výsadba rostlin, podzimní rytí… Časová náročnost zahrady je poměrně velká, hodiny budou plynout ani nebudete vědět jak a práce nebude moc ubývat. Minimálně z počátku je potřeba se zahradě hodně věnovat, později už může být zahrada v podstatě bezúdržbová, která bude potřebovat mnohem méně vaší pozornosti a budete si moci mnohem více užívat pohody a odpočinku v krásném prostředí. Takže nezoufejte, časově náročná není zahrada pořád a rozhodně vám vrátí mnohem více, než do ní investujete.

Nebojte se sázet rostliny, které plodí chutné plody, jako jsou ostružiny, maliny a jahody, které využijete během pobytu na zahradě i v domácí kuchyni. Pokud máte pozemek dostatečně velký, nebrání vám nic v sázení rostlin, jako jsou rajčata, papriky, cukety, dýně…