Buďte obezřetní při používání mobilu

Mobil je již dlouhé roky neodmyslitelnou součástí našich životů, a asi jen málokdo si už bez něj dokáže představit život. Provází nás každý den od rána až do večera, a spousta lidí jej má v rukách téměř nonstop. Mobil nám může značně ulehčit život, ale taky si kvůli němu dokážeme přivodit mnoho problémů, které nám pořádně znepříjemní život. Jaké problémy to jsou, a jak proti nim bojovat, aby se nám nestaly?

stará nokia

Jednou z oblastí, kde nám mobily pomáhají, je bezesporu bankovnictví. Pomocí aplikací a odkazů dokážeme zaplatit kdykoliv a cokoliv, aniž bychom museli k počítači. Jenže tyto možnosti otevřely dveře podvodníkům a zlodějům, kteří dokázali vymyslet podvodné stránky a odkazy, po jejichž kliknutí vám vybílí bankovní účet. Tento neblaze proslulý trend jsme asi ve zprávách zaznamenali všichni. Jedná se zejména o podvody na bazarech, kdy vám údajný zájemce pošle odkaz, který se tváří jako odkaz z banky. Kdo není obezřetný, vyplní údaje ke svému účtu, a během pár vteřin jsou peníze pryč. Neustále na tyto podvody banky upozorňují, ale lidé jako by neviděli a neslyšeli.

apple iphone

Další problém je sdílení nevhodných příspěvků. Mobily se mohou stát doslova zbraní, a to zejména v rukou dětí a mladistvých. Tyto věkové skupiny jsou snadno zmanipulovatelné, a to vede k tomu, že snadno uvěří člověku na druhé straně chatovací aplikace. Potom se může stát, že se dítě nevhodně vyfotí, a pošle tyto fotky cizímu člověku. V lepším případě dojde k jejich zveřejnění a zneužití, v horším k podvodům a vydírání.

Internetová gramotnost je v dnešní době velmi důležitá, a to zejména proto, že internet v mobilu používá skoro každý, a to i děti. Je důležité být ostražití, a hlavně s dětmi často a otevřeně komunikovat o všech nástrahách, které mohou prostřednictvím mobilu na jejich uživatele čekat.cMobil může být skvělý zdroj zábavy a komunikace, ale taky se může stát prostředkem, který nás dostane tam, kam rozhodně nechceme. Dbejme vždy na to, kam klikáme, a nikdy bezmyšlenkovitě nevyplňujte osobní údaje.