Tipy na cestování do Berlína

Německo je velká země, kde je spoustu měst, které určitě stojí za vaši návštěvu. Jedním z těchto měst je Berlín. Najdete tu spoustu památek, zajímavých míst a také je to město, kde se snoubí nejrozmanitější kultury. Vyniká nákupními možnostmi, nočním životem a tím, že se zde nikdy nebudete nudit. Berlín určitě stojí za to, abyste ho na několik dní navštívili.

Abychom vám cestování usnadnili, tady je pár tipů, které se vám mohou při cestě do Berlína určitě hodit.

 

braniborská brána

 

Berte si sebou hotovost

Dnes už je sice standardem, že téměř všude můžete platit platební kartou, ale pozor. V Německu se často setkáte s tím, že kartou platit nelze, a nebo nelze použít zahraniční platby. Třeba na toaletách nebo v menších podnicích či na trzích. Pro jistotu mějte sebou vždy hotovost, protože v Berlíně se vám bude opravdu hodit, nejlépe jak drobné, tak papírové bankovky.

 

Využívejte veřejnou dopravu

Zapomeňte na taxíky, Berlín je velmi dobře protkán sítí veřejné dopravy. Najdete zde nadzemní vlaky a také metro, stejně jako tramvaje nebo autobusy. U téměř každé turistické památky se nachází poblíž nějaká zastávka veřejné dopravy. Doporučujeme si koupit lístek na jeden či více dní, jelikož jednotlivé jízdné by se vám zbytečně prodražili, kdybyste si kupovali lístek na každou zvlášť.

 

metro

 

Nechávejte láhve vedle odpadkového koše

Tohle je spíše takový tip, kterým můžete někomu pomoci. V Německu se za téměř každé láhve platí záloha, která je vám vrácena v okamžiku, kdy láhev v supermarketu vrátíte. Jakožto turistům se vám zřejmě nevyplatí, abyste se s jednou láhví táhli do příslušného obchodu. I tak ale láhev do koše nevyhazujte. Nechte ji stát vedle koše. Po Berlíně chodí spoustu lidí, kteří si snaží si přivydělat právě tím, že hledají a vrací vratné láhve. Můžete tak někomu pomoci, i když se jedná pouze o pár centrů.