Jak na malý byt? Vsaďte na vhodný nábytek a světlé barvy!

Pokud je naše bydlení malé, je ještě těžší ho proměnit v hezký stylový domov. Ale jde to. Stojí to ovšem více úsilí a často také finančních prostředků. Tato investice se vyplatí! Nechceme jistě bydlet v neútulném skladišti. Jak všechny věci a obyvatele uložit, a přitom zajistit každému alespoň minimální soukromí? Jaký použít nábytek? Jak do bytu dostat co nejvíce světla? Jak vybrat správné osvětlení místnosti? A jaké barvy bude nejlepší v daném interiéru použít? Nejlépe samozřejmě poradí zkušení odborníci. Pokud jsme ale trochu šikovní, praktičtí i kreativní, zvládneme toho hodně sami. Jak na to?

vestavěná skříň

Nábytek na míru

Musíme využít každý kousek volného prostoru. Ideální je proto pořídit nábytek na míru. Kuchyňský kout, poličky do koupelny, vysoké vestavěné skříně do chodby, ložnice či dětského pokoje. Vhodné jsou také vyvýšené postele, rozkládací sedačky a křesla, víceúčelový nábytek s úložnými prostory. V malých interiérech se vyhneme používání robustního nábytku s velkými čalouněnými plochami. Naopak vhodné jsou kousky na nožkách (skříňky, pohovky, křesla, či taburety), zavěšené na stěnách (různé police a skříňky) nebo nábytek vyrobený z tenkých kovových konstrukcí (např. židle a stolky).

Hodně světla

Dostatek světla je v malém bytě potřebný více než kde jinde. Pomůže prostor opticky zvětšit! Pustíme dovnitř co nejvíce toho přirozeného. Nebojíme se používat průhledné materiály jako výplně dveří i příček, lesklé prvky, pohrát si s nastavením zrcadel. Z umělého osvětlení se hodí vícebodové světelné zdroje, světelné panely, světelné pásky. Moc hezky vypadá například moderní a úsporné LED osvětlení, které nabízí obchodníci v mnoha variantách. Vybere si každý!

světlá kuchyň

Světlé barvy

Ani v malém bydlení se nemusíme vzdávat barevnosti a volit pouze bílou klasiku. Ale raději vybíráme světlé odstíny! Pak zde vypadají pěkně i žlutá, zelená, modrá, hnědá nebo šedá. Odborníci radí také sladit do stejné barvy (ale rozdílných odstínů) výmalbu stěn a nábytek. Například bíle vymalovat a použít nábytek v dekoru bělené borovice či běleného dubu. Odvážnější z nás si mohou samozřejmě pohrát i s barevnými odstíny. Ale pozor! Není zde vhodné experimentovat s přílišnou křiklavostí a ostrými barevnými kontrasty. Často to totiž v malých prostorách nedopadne moc dobře!