Obecně je známo, že se lidé lépe cítí v odstínech teplých barev, např. při svitu svíčky nebo při teplotě, jakou vyzařovala žárovka s wolframovým vláknem. Tyto tóny totiž navozují poklidnou atmosféru, připomínají západ slunce a zvyšují útulnost i v prostředí, které není příliš zařízeno nábytkem. Domov máme zkrátka spojen s teplou bílou barvou a souvisí to i s mnohaletou tradicí, která v našich domovech byla po desítky let vyměřována klasickými žárovkami.
V kuchyních, koupelnách, na toaletách a v pracovnách je spíše praktičtější osvětlení mírně chladnější, kolem 5 tisíc Kelvinů, neboť zvyšuje pozornost při práci na kuchyňské lince při přípravě pokrmů. Zároveň podtrhuje stylovost u moderně zařízených koupelen, prostředí vytváří dojem čistoty a elegance. Naopak u rustikálně vybavených místností nebo tradičních prvků ze světlého dřeva je chladná barva nepříliš vkusná, tam se uplatní spíše teplejší odstíny kolem 3500 K, které se hodí do ložnic a obývacích a dětských pokojů.
Kužel světla
Světelný kužel, jinými slovy úhel dopadu světelných paprsků, je u LED diodových zdrojů nižší, než jaký byl u vláknové žárovky. Některé moderní LED žárovky E27mají sice vyzařovací úhel rovný 360 stupňům, ale ne všechny. Řada z nich ozařuje úhel zhruba 120 stupňů, lze je tedy považovat spíše za světla směrová, která osvítí pouze určitý sektor v místnosti. Z tohoto důvodu byste měli uvažovat spíše o více svítidlech v jedné místnosti na různých místech.
Značení barev některými výrobci může být různé
Kamenem úrazu mohou být některé výrobky, jejichž značení není uváděno v Kelvinech, nýbrž pouze slovním termínem. Jde především o výrazy „studená, denní a teplá bílá“. Ne všichni jsou totiž jednotní v ekvivalentu, za nímž by měla stát přesná hodnota. Zatímco „studená bílá“ může být někde od 5 do 6,5 tisíce kelvinů, jinde třeba od 4,5 do 8 tisíc K. Správné hodnoty by měly být tyto:
Teplá bílá – 1900 K – 3500 K.
Denní bílá – 3500 K – 5000 K.
Studená bílá – 5000 K – 6500 K.